Anticoruptie.md este prima platformă online din Republica Moldova pentru semnalarea cazurilor de corupţie şi a infracţiunilor conexe.

Urmărește-ne

Procuratura Generală a pornit un proces penal pe cazul poluării fluviului Nistru

Distribuie
uploads/dosare/2026/03/17/6033(810,455).jpg
Ministerul Apărării

Secția combaterea infracțiunilor contra mediului din cadrul Procuraturii Generale a pornit un dosar penal pe cazul poluării râului Nistru cu produse petroliere, după ce s-a autosezat în baza informațiilor oficiale conținute în Hotărârea Guvernului nr. 108 din 15 martie 2026 privind declararea stării de alertă.  

Aceasta, după ce Asociația Promo-LEX a depus la Procuratura Generală a Republicii Moldova un denunț penal privind faptele care au condus la contaminarea masivă a fluviului Nistru cu substanțe poluante de origine petrolieră, ca urmare a atacului militar al Federației Ruse asupra Complexului Hidroenergetic Nistrean (Novodnistrovsk, Ucraina) din 7 martie 2026. Prin denunț, Promo-LEX solicită începerea urmăririi penale cu privire la fapte susceptibile de a întruni elementele constitutive ale infracțiunilor de poluare a apei (art. 229 Cod penal) și ecocid (art. 136 Cod penal).

Procuratura Generală subliniază, într-un comunicat de presă, că dreptul la un mediu sănătos constituie un principiu cu valoare constituțională, consacrat de art. 37 din Constituție, fiecare persoană având dreptul la un mediu neprimejdios pentru viață și sănătate. Totodată, legislația națională instituie protecția întregului potențial acvatic al țării, fiind interzisă deversarea în apele de suprafață a produselor petroliere sau a altor substanțe poluante.

În context, Procuratura Generală anunță că a dispus înregistrarea procesului penal, în vederea investigării faptelor ce au determinat consecințele produse și că procurorii întrepri nd toate măsurile prevăzute de lege pentru cercetarea sub toate aspectele. 

Amintim că primele semnale privind criza pe Nistru au venit la 10 martie când locuitorii din Naslavcea au observat primele pete de ulei pe apă râului. Deși incidentul devenise public, autoritățile de la Chișinău au oferit primele informații despre cauzele deversării abia pe 12 martie – la cinci zile de la producerea atacului. În câteva zile pata neomogenă de ulei s-a întins pe o distanță de aproximativ 120 de kilometri de-a lungul râului.

O comisie bilaterală s-a întrunit pe 12 martie, iar autoritățile moldovene au declarat cod galben de alertă pe râul Nistru în data de 13 martie. O zi mai târziu, la 14 martie, a fost instituit cod roșu în localitățile din nordul țării, iar în mai multe orașe și sate a fost sistată temporar aprovizionarea cu apă. Pe 13 martie, Republica Moldova a solicitat activarea Mecanismului de Protecție Civilă al Uniunii Europene, pentru a beneficia de sprijin în operațiunea de colectare a produselor petroliere deversate în Nistru, iar România a trimis imediat echipe specializate, care au început instalarea de filtre suplimentare pentru limitarea poluării.  Începând cu 16 martie 2026, Guvernul a decis să instituie starea de alertă de mediu, pe bazinul fluviului Nistru, pentru 15 zile.

Centrul de Investigații Jurnalistice a realizat în colaborarea cu jurnaliști din Ucraina o serie de nchete de presă în care arătam impactul războiului din Ucraina asupra mediului. Vedeți detalii în anchetele din seria ECOCID în Ucraina: Bomba cu ceas pentru Moldova

 

image

Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa. Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.


Abonează-te