Maia Sandu: Moldova trebuie să fie pregătită pentru noi șocuri energetice. Autoritățile caută soluții
Autoritățile centrale au analizat potențialele scenarii în contextul majorării prețurilor la carburanți și Guvernul urmează să vină cu câteva acțiuni prin care să poată să susțină economia, în cazul în care situația nu se va schimba, a declarat președinta Maia Sandu în cadrul unei conferințe de presă susținute luni.
„Trebuie să spunem deschis, Republica Moldova este în continuare vulnerabilă la toate șocurile energetice, în pofida măsurilor pe care le-am întreprins. Dar pentru că nu avem petrol, pentru că nu avem gaze naturale, evident creșterea prețurilor ne afectează și la nivel de gospodării, dar și la nivel de economie”, a spus șefa statului.
Maia Sandu a menționat că mecanismul de formare a prețurilor, care presupune o tranziție mai lentă la prețul de piață - în timp de 14 zile, permite evitarea volatilității extreme, „dar asta nu înseamnă că la un moment dat prețurile nu ajung la prețul mondial”.
Potrivit ei, autoritățile trebuie să se pregătească și de cele mai rele scenarii și să analizeze prin ce alte acțiuni ar putea susține economia, pe lângă programul de rambursare a accizului pentru agricultură, în valoare de peste 100 de milioane de lei, deja aprobat. „Evident că nimeni niciodată nu poate să compenseze 100% din pierderile provocate de asemenea crize, dar anumite soluții sunt și ele vor fi puse în aplicare”, a asigurat șefa statului pentru situația în care prețurile nu se vor stabiliza în următoarele câteva săptămâni.
Totuși, pe termen mediu și lung, soluția este „creșterea independenței energetice prin sporirea capacităților de producere a energiei regenerabile, reducerea consumului prin proiecte de eficiență energetică și electrificarea”, a conchis președinta.
Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa. Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.
Abonează-te
