Fostul preşedinte al Elat, Leonind Volneanschi, condamnat la nouă ani de închisoare
Ex-preşedintele consiliului societăţilor comerciale Elat şi Sigma, Leonind Volneanschi, a fost condamnat la nouă ani de închisoare cu executare pentru escrocherie în proporţii deosebit de mari, prin sustragerea sumei de 3,2 milioane de lei de la Universalbank.
Potrivit Procuraturii Anticorupţie, în perioada anului 2011, fiind preşedintele consiliului societăţilor comerciale Elat şi Sigma, inculpatul a obţinut prin înşelăciune şi abuz de încredere, un credit pe o perioadă de 24 luni în sumă de 3,2 milioane de lei de la Universalbank. Pentru creditul acordat urma să se încheie un contract adiţional la contractul de ipotecă între Universalbank - în calitate de creditor ipotecar, Elat - în calitate de debitor ipotecar şi Sigma - în calitate de proprietar, prin care se garantează şi creditul acordat preşedintelui consiliului societăţilor comerciale.
„În continuare, inculpatul, urmărind asigurarea fictivă a creditului acordat de Universalbank, prin ipotecarea bunurilor ce aparţin Elat şi Sigma, a determinat persoanele responsabile din cadrul celor două societăţi comerciale să încheie un acord adiţional la contractul de ipotecă cu banca, garantând astfel creditul obţinut de inculpat în sumă de 3,2 milioane de lei. Având în vedere că acordul adiţional de garantare a creditului a fost încheiat cu încălcări legislative, la scurt timp, acesta a fost reziliat, iar inculpatul a însuşit prin înşelăciune şi abuz de încredere 3,2 milioane de lei, prejudiciind instituţia financiară în proporţii deosebit de mari”, potrivit unui comunicat de presă al Procuraturii Generale.
Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa. Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.
Abonează-te
