Canada și Marea Britanie impun noi sancțiuni Rusiei // Fosta soție a lui Putin și fiica lui Elțin, în lista de interdicție
Fosta soție a lui Vladimir Putin, Ludmila Oceretnaia, și fiica fostului președinte rus Boris Elțin, Tatiana Iumașeva, soțul acesteia, fostul șef al Administrației Prezidențiale Valentin Iumașev, sunt printre cele 40 de persoane, împotriva cărora Canada și Marea Britanie au anunțat marți noi sancțiuni, legat de războiul de agresiune dus de Federația Rusă în Ucraina. În listele de sancțiuni mai figurează și peste 200 de nave maritime rusești, despre care se presupune că fac parte din „flota din umbră” a Rusiei, dar și companii care eludează sancțiunile.
Prim-ministrul Canadei, Mark Carney, a anunțar că, din 17 iunie, țara sa impune sancțiuni suplimentare legate de invazia Rusiei în Ucraina „împotriva unui număr de persoane ruse și a peste 40 de entități din Rusia și din străinătate care facilitează eludarea măsurilor restrictive, precum și măsuri împotriva a peste 200 de nave ale «flotei din umbră» pe care Rusia le folosește pentru a încerca să eludeze sancțiunile”.
Printre altele, lista sancțiunilor include fiica primului președinte rus Boris Elțin, precum și fosta soție a actualului președinte Vladimir Putin, Liudmila Ocheretnaia, dirijorul Valery Gergiev și fostul antrenor principal al echipei naționale de gimnastică ritmică a Rusiei, Irina Viner, scrie presa internațională.
Și Marea Britanie a anunțat marți extinderea listei de sancțiuni împotriva Rusiei din cauza războiului din Ucraina. Șase persoane juridice și patru persoane fizice au fost adăugate pe listă, precum și 20 de petroliere, despre care se presupune că fac parte din „flota din umbră” a Rusiei.
De asemenea, au fost sancționați cetățenii ruși Vadim și Yuri Karasev, precum și cetățeanul ucrainean și britanic Vladimir Pristupa și cetățeanul polonez Oleg Tkach. Familia Karasev conduce Compania Metallurg, care a fost sancționată, în timp ce Pristupa și Tkach dețin companii implicate în furnizarea de electronice către Rusia, eludând sancțiunile.
În noaptea de 16 spre 17 iunie, Rusia a atacat masiv cu rachete regiunea Kiev, în urma atacului 15 persoane au fost ucise și 139 au fost rănite. Mai multe state, inclusiv Republica Moldova au condamnat atacul. Pe 18 iunie, în regiunea Kiev a fost anunțată zi de traur.
Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa. Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.
Abonează-te
