Anticoruptie.md este prima platformă online din Republica Moldova pentru semnalarea cazurilor de corupţie şi a infracţiunilor conexe.

Urmărește-ne

Știri

Dezinformarea, a doua invazie a Moscovei. Maia Sandu avertizează despre războiul paralel al Rusiei, cel cognitiv

Distribuie
uploads/stiri/2026/03/20/14434(810,455).png
Sursa: Radio Chișinău

Rusia duce un război paralel, care aduce nu mai puține daune, cel congnitiv. Declarația a fost făcută de președinta Maia Sandu, care spune că dezinformarea este folosită de către administrația de la Kremlin pentru a slăbi sprijinul european pentru Ucraina și pentru extinderea Uniunii Europene.

Șefa statului s-a adresat participanților la conferința internațională privind educația media și integritatea informației. Evenimentul organizat sub auspiciile Consiliului Europei și se înscrie în inițiativa „Noul Pact Democratic pentru Europa”. Experți și diplomați din statele membre dezbat practici de combatere a dezinformării, impactul inteligenței artificiale și strategii naționale de alfabetizare mediatică.

„Ne întâlnim într-un moment în care Europa se confruntă cu o transformare profundă a naturii amenințărilor la adresa democrațiilor — războiul cognitiv. Acesta presupune un efort deliberat și susținut de a influența modul în care oamenii gândesc și cum acționează. În Rep. Moldova am experimentat această realitate. În ultimii ani, inclusiv la alegerile recente, ne-am confruntat cu tentative coordonate de a interfera cu procesul democratic, nu doar prin dezinformare, ci și printr-o combinație de fluxuri financiare ilegale, manipularea narațiunilor și operațiuni digitale menite să distorsioneze dezbaterea publică. Faptul că alegerile s-au încheiat nu înseamnă că atacurile s-au oprit. Înseamnă doar că metodele s-au schimbat, iar presiunea continuă — mai subtilă, mai sofisticată și adesea mai greu de detectat”, a spus Maia Sandu, citată de Radio Chișinău.

Maia Sandu a mai accentuat necesitatea unor legi mai puternice și a alfabetizării mediatice, oipând că libertatea de exprimare aparține „oamenilor, nu rețelelor de conturi false”.

image

Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa. Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.


Abonează-te