Delegații din peste 50 de state au venit la Chișinău. Carta Socială Europeană, în centrul discuțiilor
Eveniment internațional la Chișinău. Delegații din peste 50 de țări participă la Conferința privind drepturile sociale – Carta Socială Europeană, organizată de Ministerul Muncii și Protecției Sociale, în parteneriat cu Consiliul Europei. Evenimentul a fost găzduit în contextul deținerii de către Republica Moldova a Președinției Comitetului Miniștrilor al Consiliului Europei și reunește miniștri, oficiali de nivel înalt și experți din statele membre, precum și reprezentanți ai instituțiilor europene și ai societății civile.
Alături de Secretarul General al Consiliului Europei, Alain Berset, președinta Maia Sandu a participat la deschiderea Conferinței.
În discursul său, șefa statului a relevat că drepturile sociale sunt un pilon esențial al securității democratice. „În țara noastră, experiența ne-a învățat că drepturile sociale sunt esențiale pentru supraviețuirea democrației”, a declarat Președinta.
Șefa statului a remarcat că, în ultimii ani, Republica Moldova s-a confruntat cu tentative deliberate de subminare a democrației prin exploatarea vulnerabilităților sociale. „Aceste provocări nu sunt doar politice, ci și sociale — iar ele necesită răspunsuri sociale”, a punctat Președinta. Totodată, Maia Sandu a atras atenția că acest fenomen nu este specific doar Republicii Moldova, ci afectează întreaga Europă, prin intermediul forțelor ostile democrației care capitalizează nemulțumirile sociale și inegalitățile.
Referindu-se la provocările recente cu care s-a confruntat țara noastră, Președinta a evocat impactul războiului din vecinătate, criza energetică și creșterea inflației, care au pus o presiune majoră asupra gospodăriilor. În acest sens, șefa statului a explicat că protejarea democrației a însemnat, nemijlocit, protejarea cetățenilor.
Președinta a amintit că în ultimii ani autoritățile au acționat în vederea stabilizării economiei și menținerii puterii de cumpărare, inclusiv prin majorarea veniturilor — creșterea salariului minim și a pensiei medii, implementarea programelor de compensare a facturilor la energie pentru populație și extinderea sprijinului pentru familiile vulnerabile.
De asemenea, șefa statului a accentuat că protecția socială trebuie să fie însoțită de oportunități economice. Astfel, în ultimii ani a fost încurajată participarea pe piața muncii și intensificată combaterea muncii nedeclarate — în paralel cu investiții în servicii de îngrijire a copiilor, pentru ca părinții, în special mamele, să poată continua să lucreze.
Președinta a menționat că aceste măsuri, deși dificile având în vedere resursele limitate, au generat rezultate concrete, reflectate inclusiv prin îmbunătățirea poziției Republicii Moldova în clasamente internaționale privind transformarea democratică. În context, șefa statului a evidențiat rolul crucial al partenerilor internaționali în susținerea acestor eforturi și a exprimat încrederea că această cooperare va continua, contribuind la parcursul european al țării noastre.
Maia Sandu a subliniat și importanța protejării drepturilor sociale ale cetățenilor moldoveni din diaspora, inclusiv prin încheierea acordurilor de securitate socială cu statele de reședință.
În încheiere, Președinta a reiterat că libertatea trebuie să fie resimțită concret de cetățeni în viața de zi cu zi, iar acest lucru este posibil doar atunci când oamenii sunt protejați și sprijiniți.
„Drepturile sociale nu sunt un lux, ci stau la baza securității democratice, la fel ca drepturile politice fundamentale. Dacă vrem să protejăm democrația, trebuie să ne asigurăm că aceasta oferă rezultate pentru toți”, a conchis șefa statului.
Textele de pe pagina web a Centrului de Investigații Jurnalistice www.anticoruptie.md sunt realizate de jurnaliști, cu respectarea normelor deontologice și sunt protejate de dreptul de autor. Preluarea textelor știrilor și a investigațiilor jurnalistice se realizează în limita maximă de 500 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web (portaluri, agenții, instituţii media sau bloguri) trebuie indicat şi linkul direct la articolul preluat de pe www.anticoruptie.md în primul alineat, iar în cazul posturilor de radio și TV – se citează obligatoriu sursa. Preluarea integrală a textelor se poate realiza doar în condiţiile unui acord prealabil semnat cu Centrul de Investigații Jurnalistice.
Abonează-te
